Новий інструмент для бізнесу – гейміфікація

Опубліковано: 17-11-2015 по Ірина Павлюк

Ну не зовсім новий, адже закордоном його активно впроваджують  у бізнес вже давно. Та й багато українських підприємців часто використовують такий метод, не усвідомлюючи, що це «гейміфікація».

Отже, гейміфікація… Що це таке?

Якщо коротко – це використання ігрових механізмів не в ігрових процесах. Основне завдання гейміфікації – заохочення користувачів, стимулювання здійснювати потрібну дію чи процес через гру, формування позитивного досвіду взаємодії. Більш конкретну інформацію про це можна знайти в Вікіпедії.

Для чого використовувати гейміфікацію?

Аналізуючи приклади багатьох компаній, можемо відокремити кілька найважливіших причин впровадження гейміфікації:

  1. стимулює виконання необхідних дій (навчання, рутинні процедури тощо);
  2. формат гри підвищує настрій, що підвищує ефективність користувача;
  3. ігри найкраще розвивають потрібні для роботи навики, системне мислення тощо;
  4. гейміфіковані процеси компанії дозволяють розвивати зв’язки колективу та підвищують якість взаємодії.

Експерт з гейміфікації Ольга Дудник каже, що гейміфікація – це один з тих поодиноких інструментів бізнесу, які дієві в нинішніх правилах бізнесу:

«Доведено, що радість підвищує продуктивність на 37%. Ігри додають радості і, відповідно, підвищують прибутки компанії. Окрім відверто прагматичних плюсів, гейміфікація – це те, що робить людей трохи щасливішими. Особисто я не люблю, коли в працівників сумні очі».

Чому гейміфікація працює?

Психологи описують кілька відчуттів, які викликає впровадження ігор в неігрові процеси. У першу чергу, це перемога і визнання, відчуття вирішення проблем, відкриття, новий досвід. Важливо також, що ігри додають можливостей для відпочинку та допомагають відволіктися. Командна робота, допомога іншим викликає відчуття соціальної значимості, а самовираження – показ оригінальності, фантазії чи навіть протесту. Окрім того, ігри – це азарт, неочікувані позитивні емоції тощо.

Ольга Дудник в одній із своїх статей про гейміфікацію згадує засновника Національного інституту гри Стюарда Брауна. Він, у свою чергу, наголошує на тому, що гра корисна для здоров’я, а також для особистого життя, розвитку системи освіти, бізнесу та суспільства в цілому. І ставить у приклад експеримент Інституту, в межах якого відстежували зв’язок між грою та виживанням.

Отже, групу щурів посадили в клітку, де можливості для гри були обмежені. Іншій групі дозволили вільно поводитися. Потім вчені одягнули на кожного щура нашийник із запахом кота. Реакція була миттєвою та очікуваною: щурі розбіглися та поховалися. Втім, через день, гризуни, яким дозволяли гратися, вийшли зі сховку,а ті, яким обмежували дії, залишилися в сховку та, зрештою померли від голоду. Відсутність гри придушила цікавість та здатність адаптовуватися до змін навколишнього середовища. (Джерело: Форбс).

Виступ Стюарда Брауна

Алгоритм впровадження

По-перше, гейміфікувати можна не всі процеси. Детальніше про це дізнаєтеся тут (посилання на модуль). Якщо ж ви таки вирішили додати до роботи акценту гри, Ольга Дудник закликає подбати про три речі. «Перше і банальне – зрозумійте, НАВІЩО вам гейміфикація, яких результатів ви очікуєте від і які процеси вона здатна покращити. Далі – набирайтеся натхнення до впровадження змін та організуйте творчий підхід. І не забудьте, що гра – це необов’язковий процес. Комусь він може подобатися, комусь – ні. Будьте готові до супротиву і подумайте, як граючись Ви з ним впораєтеся».

Приклади гейміфікації

Як гейміфікація змінює поведінку людей видно на відео нижче. В одному із підземних переходів Стокгольма сходи перетворили на… електронне піаніно. Кожна клавіша відповідала окремій сходинці. Потік людей, бажаючих йти сходами, замість того, щоб скористатися комфортним ескалатором, зріс на 66%.

Пограємося у збереження навколишнього середовища?

А тут автори пропонують новий погляд на гейміфікацію майбутнього

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гейміфікація в бізнесі та ігрове мислення

Додати коментар

Коментарі

Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl-Enter Система Orphus